About us Our clients

Clients | Lighting Designers

Mark Jonathan

Mark Jonathan is internationally renowned as a multi-award winning, lighting designer of  Dance, Drama, Opera, Musicals, Arena and Ice productions all around the world. 

Mark is a Honorary Fellow of the Guildhall School of Music and Drama and the Deputy Chair & Director of the Association of Lighting Designers.

Formerly:

 Head of Lighting National Theatre, London 1993-2003 

Glyndebourne Opera Lighting Department, 1978-1992

AWARDS and Nominations

2019 Knight of Illumination Award for Vanessa at Glyndebourne Festival Opera  
Nominated for Best New Production 2019 International Opera Awards for ll segreto di Susanna / Iolanta at Opera Holland Park
Winner Reumert Best Opera Production 2017 for Dead Man Walking at Royal Danish Opera
Winner Best Design Manchester Evening News Award for Dr Faustus at Royal Exchange
Winner Best Lighting Backstage Pass Award for Richard III at Nottingham
Winner Best Production Schikaneder award for Mathis de Maler at Vienna
Winner Best Theatre award for Don Quichotte at Danish National Opera
Winner Stiftstidende’s 2014/15 Best Production for Don Quichotte at Danish National Opera
Winner Olivier Award Best New Musical Production for Honk at National Theatre
Winner Olivier Award Best Drama for Skylight at National Theatre
Nominated Reumert Best Opera Production for Askepot at Danish National Opera
Nominated Knight of Illumination Award for Opera Lighting 2013 for Lulu at WNO
Nominated Drama Desk Outstanding Lighting 2006/07 for Prometheus Bound in New York
Nominated Achievement in Opera, UK Theatre Awards 2015 for Jenufa at Scottish Opera
Member British Team Prague Quadrenniel 1997

Productions

2021

DEAD MAN WALKING

Director: Orpha Phelan
Den Norske Opera

2019

THE SLEEPING BEAUTY
 

Production: Dame Monica Mason & Christopher Newton
The Royal Ballet, Royal Opera House

GISELLE

Choreographer: Sir David Bintley
Birmingham Royal Ballet

IL PRIGIONIERO/FIDELIO ACT II

Director: Sir David Poutney
Welsh National Opera

THE CONSUL

Director: Max Hoehn
Welsh National Opera

DEAD MAN WALKING

Director: Martin Constantine
Welsh National Opera

BALLET SHOES

Choreographer: Ruth Brill
Peacock Theatre

IOLANTE
IL SEGRETO DI SUSANNA
DOUBLE BILL

Director: Olivia Fuchs 
Director: John Wilkie
Opera Holland Park

THE MAGIC FLUTE

Director: Sir Thomas Allen
Scottish Opera

SWEENEY TODD

Director: Nick Bagnall
Liverpool Everyman and Playhouse

A MIDSUMMER  NIGHT'S DREAM

Director: Martin Lloyd-Evans
Guildhall School of Music & Drama 

I PURITANI

Director: Annilese Miskimmon
Gran Teatre del Liceu Barcelona

SLEEPING BEAUTY

Directors: Berwick Kaler & Matt Aston
York Theatre Royal

2018

ENIGMA VARIATIONS

Choreographer: Sir Frederick Ashton
Sarasota Ballet

THE RAKE'S PROGRESS

Director: Stephen Unwin
British Youth Opera 

THE ENCHANTED ISLAND

Director: Stuart Barker
British Youth Opera

IDOMENEO

Director: Stephen Medcalf
Buxton International Festival

ALZIRA

Director: Elijah Moshinsky
Buxton International Festival

THE DAUGHTER OF THE REGIMENT

Director: Jeff Clarke
Buxton International Festival/Wilton's Music Hall

DR JEKYLL AND MR HYDE

Director: Kate Saxon
Touring Consortium Theatre Company, UK Tour

OUR COUNTRY'S GOOD

Director: Fiona Buffini
Nottingham Playhouse & Tour

DIE ZAUBERFLÖTE

Director: Netia Jones
Garsington Opera

CINDERELLA

Choreographer: David Bintley
Finnish National Ballet

MADAMA BUTTERFLY

Director: Annilese Miskimmon
Glyndbourne Festival Opera

VANESSA

Director: Keith Warner
Glyndbourne Festival Opera

2017

SYLVIA

Choreography: Sir Frederick Ashton
Director: Christopher Newton
Royal Opera House

MEMOIR OF A SAILOR

Kuwait National Theatre
59 Productions

POWDER

Choreographer: Stanton Welch
Houston Ballet

ALADDIN

Choreographer: David Bintley
Birmingham Royal Ballet

CINDERELLA ON ICE

Director: Tony Mercer
South Africa

SYLVIA

Choreography: Sir Frederick Ashton
Teatro Colon, Buenos Aires

LE NOZZE DI FIGARO

Director: John Cox
Garsington Opera

ZAZÀ

Director: Marie Lambert
Opera Holland Park

IL TURCO IN ITALIA

Director: Martin Duncan
Garsington Opera

SEMELE

Director: Annilese Miskimmon
Garsington Opera

DEAD MAN WALKING
Winner: Reumert Award Best Opera Production
 

Director: Orpha Phelan
Royal Danish Opera

JENUFA

Director: Annilese Miskimmon
Royal Swedish Opera

THE TALE OF JANUARIE

Director: Martin Lloyd Evans
Guidhall School of Music & Drama

 

2016

SLEEPING BEAUTY

Production: Dame Monica Mason & Christopher Newton
Royal Opera House

THE REVENGER'S TRAGEDY

Director: Fiona Buffini
Nottingham Playhouse

MADAMA BUTTERFLY

Director: Annilese Miskimmon
Glyndebourne on Tour

THE MARRIAGE OF FIGARO

Director: Sir Thomas Allen
Scottish Opera and Tour

ASKEPOT

Director: Oliver Platt
Den Jyske Opera

LA CENERENTOLA

Director: Oliver Platt
Opera Holland Park

IRIS

Director: Olivia Fuchs
Opera Holland Park

ENIGMA VARIATIONS

Choreographer: Sir Frederick Ashton
Sarasota Ballet

A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM

Director: Sir Trevor Nunn
New Wolsey Theatre, Ipswich

LITTLE LORD FAUNTLEROY

Choreographer: Jenna Lee
London Children’s Ballet

I PURITANI

Director: Annilese Miskimmon
Den Jyske Opera

SILVER GYM

Director: Glen Walford
Queens Theatre Hornchurch

PELLÉAS ET MÉLISANDE

Director: Keith Warner
Royal Swedish Opera

THE RAPE OF LUCRETIA

Director: Martin Lloyd-Evans
Guildhall School

LULU

Director: Sir David Pountney
Teatro Comunale di Bolzano

 

PREVIOUS THEATRE

 

west end

BLITHE SPIRIT

Director: Michael Blakemore
Gielgud Theatre (& Los Angeles, Washington, San Francisco & Toronto)

PEGGY SUE GOT MARRIED Director: Kelly Robinson
Shaftesbury Theatre
SWEET CHARITY Director: Carol Metcalfe/Chet Walker
Victoria Palace
MARLENE Director: Sean Mathias
West End, Tour, Paris and Broadway
A BRITISH SUBJECT Director: Hannah Eidinow
Arts Thestre also Edinburgh Festival and New York
COLLABORATION and TAKING SIDES Director: Philip Franks
Duchess Theatre & Chichester Festival Theatre
NICHOLAS NICKLEBY Director: Jonathan Church/Philip Franks
Chichester & UK tour, West End and Toronto
SKYLIGHT (Olivier Award Best New Play) Director: Richard Eyre
Wyndhams, Vaudeville & National Theatre
THE WITCHES Director: Jonathan Church
Wyndhams, Birmingham Rep & Tour

 

 

NATIONAL THEATRE

HONK! (Olivier Award Best New Musical) Director: Julia McKenzie
TITUS ANDRONICUS Director: Gregory Doran
THE ADVENTURES OF THE STONEHEADS Director: Toby Wilsher/Trestle
THE WAITING ROOM Director: Indhu Rubasingham

 

OLD VIC

SNAKE IN THE GRASS Director: Dominic Dromgoole
Old Vic/Peter Hall Company

 

ROYAL COURT

FREE OUTGOING Director: Indhu Rubasingham
(& Traverse Theatre Edinburgh)
BREATHING CORPSES Director: Anna Mackmin
CLUBLAND Director: Indhu Rubasingham
CLASS ENEMY Director: Bill Alexander
IN THE BLOOD  

 

OTHER LONDON THEATRE

TEJAS VERDAS Director: Thea Sharrock
Gate Theatre, Notting Hill
THE JARMAN GARDEN Director: Ben Gove
Riverside Studios
THE TRIAL OF DENNIS THE MENACE Director: Rebecca Gatward
Southbank Centre, Purcell Room
SMASHED Director: Sean Gandini
Gandini Juggling at The Linbury Studio, Royal Opera House and tour
PROMETHEUS BOUND (Drama Desk Outstanding Lighting Design Nomination) Director: James Kerr
Classic Stage Company, New York and Sound, London

 

ROYAL SHAKESPEARE COMPANY

OTHELLO Director: Kathryn Hunter

 

chichester festival theatre

Associate Artist 2006-2008
FRANKIE AND JOHNNY IN THE CLAIR DE LUNE Director: Paulette Randall
(Minerva)
HOBSON’S CHOICE Director: Jonathan Church
Chichester / UK tour
OFFICE SUITE Director: Edward Kemp
(& UK Tour)
BABES IN ARMS Director: Martin Connor
THE LADY’S NOT FOR BURNING Director: Sam West

 

SHEFFIELD THEATRES

SHADOW MOUTH Director: Dominic Leclerc
THE CLEAN HOUSE Director: Sam West

 

THEATRE ROYAL BATH

GOD AND STEPHEN HAWKING Director: Jonathan Church
(& UK Tour)

 

Royal EXCHANGE THEATRE

EDWARD II Director: Toby Frow
PYGMALION Director: Greg Hersov
THE MISER Director: Helena Kaut-Howson
DR FAUSTUS Director: Toby Frow

 

WEST YORKSHIRE PLAYHOUSE

MONKEY Director: Dominic Leclerc
THE WIZARD OF OZ Director: Rachel Kavanaugh

 

BIRMINGHAM REP

RUDY'S RARE RECORDS Director: Paulette Randall
UNCLE VANYA Director: Rachel Kavanaugh
THE WIZARD OF OZ Director: Rachel Kavanaugh
NEVILLE'S ISLAND Director Paul Raffield
THE NORMAN CONQUESTS Director: Jonathan Church
THE CRUCIBLE Director: Jonathan Church
THE LIFE OF GALILEO Director: Jonathan Church
JUMPERS Director: Bill Alexander

 

WATFORD PALACE THEATRE

ALADDIN Director: Kate Saxton
MRS REYNOLDS AND THE RUFFIAN Director: Brigid Larmour
CINDERELLA Director: Kate Saxton
MY MOTHER SAID I NEVER SHOULD Director: Brigid Larmour
PARADISE LOST Director: Rupert Goold
Headlong Theatre & UK Tour

 

Nottingham Playhouse

THE DUCHESS OF MALFI Director: Fiona Buffini
ARCADIA Director: Giles Croft
THE TIME AND THE CONWAYS Director: Fiona Buffini
RICHARD III Director: Loveday Ingram
(& York Theatre Royal)

 

OTHER THEATRE

MY COUSIN RACHEL Director: Toby Frow
The Gate, Dublin & Spoleto Festival, USA 
SLEEPING BEAUTY ON ICE Director & Choreographer: Tony Mercer
Monte Casino, Johannesburg/Artscape Opera House, Cape Town
JACKIE THE MUSICAL Director: Geinor Styles
Gardyne Theatre, Dundee
MAURICE’S JUBILEE Director: Hannah Eidinow
Pleasance Theatre Edinburgh & UK Tour
BABYLONE Director: Hamish Glen
Belgrade Theatre Coventry
THE MISER Director: Hamish Glen
Belgrade Theatre Coventry
THE WOMAN IN WHITE Director: Sir Trevor Nunn
Sydmonton Festival
THE HA’PENNY BRIDGE Director: Cathal McCabe
Cork Opera House
THE NORTHERN ODYSSEY Director: Cathal McCabe
Belfast Odyssey Arena
HAMLET Director: Rupert Goold
Theatre Royal Northampton
LES LIAISONS DANGEREUSES Director: Samuel West
Bristol Old Vic

 

GUILDHALL SCHOOL OF MUSIC AND DRAMA

Honorary Fellow 2014
OWEN WINGRAVE Director: Kelly Robinson
BANFF Centre, Canada
MARATHON ’33 Director: Rachel Grunwald
CHAPLIN Director: Martin Connor
KISS ME KATE Director: Martin Connor
CURTAINS Director Martin Connor
CHÉRUBIN Director: Martin Lloyd-Evans
HALF A SIXPENCE Director: Martin Connor

 

OPERA

 

scottish opera

ORFEO ED EURYDICE Director: Ashley Page
JENUFA Director: Annilese Miskimmon
DON GIOVANNI Director: Sir Thomas Allen
THE MAGIC FLUTE Director: Sir Thomas Allen
LA TRAVIATA Director: Annilese Miskimmon
THE MARRIAGE OF FIGARO Director: Sir Thomas Allen
Il BARBIERE DI SIVIGLIA Director: Sir Thomas Allen
ORFEO ED EURYDICE Director: Antony Fabian
(Scottish Opera Go Round)

 

WELSH NATIONAL OPERA

I PURITANI Director: Annilese Miskimmon
PELLÉAS ET MÉLISANDE Director: Sir David Pountney
LULU (Knight of Illumination Nomination) Director: Sir David Pountney

 

OPERA HOLLAND PARK

L’AMORE DEI TRE RE Director: Martin Lloyd-Evans
IL BARBIERE DI SIVIGLIA Director: Oliver Platt
THE TURN OF THE SCREW Director: Annilese Miskimmon
CAVALLERIA RUSTICANA & PAGLIACCI Director: Stephen Barlow
LES PÊCHEURS DE PERLES Director: Oliver Platt
YEVGENY ONEGIN Director: Daniel Slater
FALSTAFF Director: Annilese Miskimmon
DON PASQUALE  Director: Stephen Barlow
L’AMICO FRITZ Director: Annilese Miskimmon
LA FORZA DEL DESTINO Director: Martin Duncan
FRANCESCA DA RIMINI Director: Martin Lloyd-Evans

 

OPERA EUROPA AT HOLLAND PARK

SERAGLIO Director: Daniel Dooner
RIGOLETTO Director: Daniel Dooner
BARBER OF SEVILLE Director: Daniel Dooner
BETLY Director: Daniel Dooner
PAGLIACCI Director: Daniel Dooner
CAVALERIA RUSTICANA Director: Daniel Dooner
GIANNO SCHICCHI Director: Daniel Dooner

 

LOS ANGELES OPERA

IL TABARRO and SUOR ANGELICA
GIANNI SCHICCHI
Director: William Friedkin
Director: Woody Allen 
IL TRITTICO at Los Angeles Opera
HANSEL AND GRETEL Director: Douglas Fitch
ARIADNE AUF NAXOS Director: William Friedkin
FALSTAFF Director: Stephen Lawless
PETER GRIMES Director: John Schlesinger
FALSTAFF Director: Stephen Lawless
DON PASQUALE Director: Stephen Lawless

 

DANISH NATIONAL OPERA

JENUFA Director: Annilese Miskimmon
DON QUICHOTTE Director: Annilese Miskimmon

 

THEATER AN DER WEIN

MATHIS DER MALER Director: Keith Warner
LES CONTES D’HOFFMAN Director: William Friedkin
THE RAPE OF LUCRETIA Director: Keith Warner

 

OTHER opera

GIANNI SCHICCHI Director: Woody Allen
Teatro Real Madrid & Spoletto Festival Italy
DER FREISCHUTZ Director: Juha Hermanus
Finnish National Opera
SALOME and DAS GEHEGE Director: William Friedkin
Bavarian State Opera, Munich
SAMSON ET DELILAH Director: William Friedkin
New Israeli Opera Tel Aviv
VENUS & ADONIS/DIDO & AENEAS Director: Stephen Lawless
de Vlaamse Opera, Ghent & Antwerp
DIE ENTFUHRUNG AUS DEM SERAIL Director: Stephen Lawless
Opera du Rhin Strasbourg
LA FINTA SEMPLICE Director: Stephen Lawless
Potsdam Berlin

Extensive work for Glyndebourne Festivals and Glyndebourne Touring Opera including THE BARBER OF SEVILLE, THE RAKE’S PROGRESS, COSI FAN TUTTE, ALBERT HERRING, IDOMENEO and DIE ENTFUHRUNG.

* His Opera designs were selected as part of the British entry into the 1999 Prague Quadrennial.

 

BALLET

 

the royal ballet 

THE SLEEPING BEAUTY Production: Dame Monica Mason/Christopher Newton
SYLVIA (nominated for Olivier Award for Outstanding Achievement in Dance 2005) Choreography: Sir Frederick Ashton in a production by Christopher Newton.  A co-production with American Ballet Theatre at the New York Met, Staatsballett Berlin, Buenos Aires, The Marinksy, Rome & Tokyo.
THE TALES OF BEATRIX POTTER Choreography: Sir Frederick Ashton, Directed by Sir Anthony Dowell
La SYLPHIDE, NAPOLI DIVERTISSEMENTS Production: Johan Kobborg
CINDERELLA Choreography: Sir Frederick Ashton
Royal Opera House Covent Garden, previously BBC2, New York Met and on Far East tour including Seoul and Tokyo

 

birmingham royal ballet

SYLVIA Choreographer: Sir David Bintley
ALADDIN Choreographer: Sir David Bintley
GISELLE Production: Sir David Bintley & Galina Samsova
FAR FROM THE MADDING CROWD Choreographer: Sir David Bintley
THE PROTECTING VEIL Choreographer: Sir David Bintley
THE SEASONS Choreographer: Sir David Bintley
CYRANO Choreographer: Sir David Bintley
THE SLEEPING BEAUTY Production: Sir Peter Wright
TWO PIGEONS Choreography: Sir Frederick Ashton
ENIGMA VARIATIONS Choreography: Sir Frederick Ashton
DANTE SONATA Choreography: Sir Frederick Ashton
FIVE BRAHAMS WALTZES IN THE MANNER OF ISADORA DUNCAN Choreography: Sir Frederick Ashton
THE PROSPECT BEFORE US Choreographer:  Dame Ninette de Valois 
A WALK IN THE PARADISE GARDEN Choreography: Sir Frederick Ashton
POWDER Choreographer: Stanton Welch
THE LADY AND THE FOOL Production: Sir David Bintley, Choreographer: John Cranko

 

LONDON CHILDREN'S BALLET

SNOW WHITE Choreographer: Jenna Lee
NANNY MCPHEE Choreographer: Érico Montes
JANE EYRE Choreographer: Nicole Tongue
THE SECRET GARDEN Choreographer: Érico Montes
A LITTLE PRINCESS Choreographer: Vanessa Fenton

 

OTHER ballet

SYLVIA Choreographer: Sir David Bintley
New National Theatre, Tokyo
ALADDIN Choreographer: Sir David Bintley
The New National Theatre, Tokyo
CASSE NOISETTE Choreographer: Michel Rahn
Ballet Du Capitole De Toulouse
LANDSCHAFT UND ERRINERUNG Choreographer: Sir David Bintley
EXILIUM Choreographer: Jean Grand Maitre
Stuttgart Ballet
THE TWO PIGEONS Choreography: Sir Frederick Ashton
Scottish Ballet
UP FROM THE WASTE Choreographer: Antonia Franchesci
Albany Empire
THE NUTCRACKER Choreographer: David Nixon
Northern Ballet Theatre